Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

Yangın Sprinkleri

27.12.2020
96
Yangın Sprinkleri

Yangın Sprinkleri

İşiniz bir mağaza veya depo işletmekse, yangın nihai kabusunuzdur. Geceleri yangın çıkarsa, etrafta kimse yokken ve binanız mobilya veya yanıcı kimyasallarla doluysa, alevler anında yayılabilir. Bu durumda yangın, yıkıcı olabilir: stoklarınızı veya binanızı kaybederseniz, yıllarca süren bir işi kaybedebilirsiniz. Sadece alarm çalmakla kalmayıp, aynı zamanda otomatik olarak yangını olabildiğince çabuk söndürerek sorun çıktığı anda tepki verebilen bir yangınla mücadele sistemine sahip olmak mantıklıdır. Yangın sprinklerinin (yangın söndürme sistemleri) yaptığı tam olarak budur. Fıskiyeler sadece iş binaları için değil, aynı zamanda evlerde de bulundurmaya değer. Bu muhteşem cihazların nasıl çalıştığına daha yakından bakalım!

Sprinkler nasıl çalışır

Bir sprink sistemi, bir binanın tavanından geçen suyu basınç altında tutan bir boru ağıdır. Her sprink bir musluktan başka bir şey değildir – suyun alttaki yapıya kaçabileceği boruda bir delik. Normal bir muslukta, suyun kaçmasına izin veren bir vanayı açmak için bir vidayı çevirirsiniz. Sprinklerde, elle çalıştırılan musluk, yangın çıktığında otomatik olarak açılacak şekilde tasarlanmış ısıya duyarlı bir tapa ile değiştirilir. Bazı fıskiyelerde, tıkaç, bir alaşımdan, nispeten düşük bir sıcaklıkta eriyen bizmut, kurşun, kalay ve kadmiyum karışımından yapılır. Diğer fıskiyelerde tıpa, ısındığında genişleyip parçalanacak şekilde tasarlanmış gliserin bazlı bir sıvıyla dolu küçük bir cam ampuldür. Temel fikir her iki durumda da aynıdır: tıkaç, yangın çıkar çıkmaz fıskiyeyi kırmak ve açmak için tasarlanmıştır.

Bir fıskiyenin altında bir yangın çıkması durumunda, sıcak gazlar tavana doğru yükselir. Sıcaklık yaklaşık 70 ° C’ye (160 ° F) ulaştığında, Ahşabın metali erir ve iki metal kolun yaylanmasına izin verir. Su artık tıpkı açık bir musluktan olduğu gibi borudan da çıkabilir. Tavandaki borudan aşağıya dökülür, doğrudan altındaki çiçek şeklindeki saptırıcı kafaya çarpar ve nazik bir sprey ile yere düşer ve yangını söndürür. Yangın küçükse, yalnızca doğrudan üstündeki fıskiye tetiklenir ve su hasarını sınırlamak için yakındaki diğer fıskiyeler kapalı kalır. Bununla birlikte, yangın yayılırsa, yangın sönene veya itfaiyeciler yardım etmek için gelene kadar yakındaki fıskiyeler de tetiklenecektir. Sprinkler küçük yangınları bir yangın hortumunun onda birinden daha az su kullanarak 90 saniye gibi kısa bir sürede söndürebilir ve bu da su hasarını büyük ölçüde sınırlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: