Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

Yangın Malzemeleri

02.12.2020
103
Yangın Malzemeleri

Yangın Malzemeleri

Yangın Malzemeleri Nedir

Birçok farklı yangın güvenliği ekipmanı vardır. Her cihaz, çeşitli ortamlarda farklı yangın sınıflarıyla başa çıkmak için özel olarak tasarlanmıştır.

 1. Yangın Söndürücüler

Çoğu bina, çeşitli elle tutulan yangınla mücadele ekipmanları içerir. Bu ekipman yelpazesi, küçük yangınları yayılmadan ve kontrol edilemeyecek kadar büyük hale gelmeden kontrol altına almaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bir alevle savaşmanıza yardımcı olmak için bir dizi farklı söndürme maddesi ile birlikte taşınabilir yangın söndürücüler mevcuttur. Taşınabilir bir söndürücü aşağıdaki maddeyi içerebilir:

 • Su
 • köpük
 • kuru toz
 • CO2
 • ıslak kimyasal

 

 1. Yangın Battaniyeleri

Yangın battaniyeleri, F sınıfı yangınları söndürmek için tasarlanmıştır. Bu, yemeklik sıvı ve katı yağlarla beslenen alev anlamına gelir. Doğal olarak, yangın battaniyeleri, F sınıfı yangın olasılığının en yüksek olduğu mutfak ortamlarına yerleştirilir.

 

 1. Yangın Hortum Makaraları

Yangın hortumu makaraları, A sınıfı yangınları söndürmek için idealdir. Bu, kağıt, kauçuk, tahta ve diğer iletken olmayan malzemelerle beslenen yangınlardır. Yangın hortumu makaraları suyu tahliye ettiğinden, elektrik yangınlarıyla mücadelede kullanılamazlar. Elektrik yangınları ile başa çıkmak için tasarlanmış başka tipte yangın güvenliği ekipmanları da vardır C02 yangın söndürücüler gibi.

 

 1. Tabela

Tüm yangın ekipmanına standart işaretler eşlik etmelidir. Bu, kullanıcıların acil bir durumda erişebilecekleri ekipmanın konumunu ve türünü belirlemesine yardımcı olur. Yangın güvenliği işaretleri söz konusu olduğunda bir dizi farklı düzenleme vardır.

 

 1. Fıskiyeler

Sprinkler rozetleri, yangınlardan korunmanın önemli bir parçasıdır. Bir yangın fıskiye sistemi mal hasarını önleyebilir ve işçilerin, müşterilerin veya kiracıların yaralanma riskini azaltabilir. Ancak bir yangın fıskiye sistemi tam olarak nasıl çalışır? Bir yangın sprinkler rozetlerinin nasıl çalıştığını anlamak, mülkünüz için doğru türdeki sistemi belirlemenize yardımcı olabilir.

 

 1. İlk Yardım Çantaları

Farklı yangın güvenliği ekipmanı türlerini düşündüğünüzde akla ilk gelen şey bunlar olmayabilir, ancak yangın sonrasında ilk yardım çantaları çok önemlidir. Yeterli ilk yardım önlemlerine sahip olmak, yangın sırasında meydana gelen küçük yaralanmalarda yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda bir uyum meselesidir.

 

 1. Acil Durum ve Çıkış İşaretleri

Yangınla mücadele ekipmanı olan acil durum ve çıkış işaretleri alevin kontrolden çıktığı durumlarda önemlidir. Acil durum ve çıkış işaretleri, yangın sırasında bir çıkışa açık bir yol sağlamaya yardımcı olacaktır. Net bir tabela ve ışıklandırmaya sahip olmak, paniği kontrol altına almaya ve ekip üyelerinizi zamanında uygun bir çıkışa yönlendirmeye yardımcı olacaktır.

 

 1. Duman Alarmları

Bazı yangın güvenliği ekipmanı türleri algılama için tasarlanmıştır. Tüm ticari ve konut binalarına duman alarmları takılmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: