Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

Yangın Sprink

10.06.2021
68
Yangın Sprink

Yangın Sprink

Yangın sprink Türkçe kökenli olmayan bu kelime İngilizceden çevrilmiştir. Bu tür yangın sprinkler sistemi, bir su tedarik sisteminden oluşan, üzerine su fıskiyelerinin bağlı olduğu bir su dağıtımı boru sistemine yeterli su basınç ve akış sağlayan aktif bir yangın koruma yöntemidir. Dört farklı çeşidi bulunan  sprinkler yangın söndürme sistemleri; raf düzeni olup olmadığı, rsik gurubu ve buna bağlı olarak ayarlanan debi,yanıcı madde,  donma riskinin olup olmaması gibi detaylara dikkate alınmalıdır. Ve aynı zamanda boru montaj güzergahı, deprem bölgesinde olup olmadığı gibi detaylar da yine dikkate alınarak hazırlanması gerekmektedir.  Vana grupları da Sprinkler söndürme sistemlerinin modeline göre düzenlenir.

Yangın sprink çeşitleri

Yangın sprink kalite olarak farklılık olarak ve aynı zamanda çeşit olarak da ayrıştırılır. Dört farklı çeşidi bulunan sprinkler yangın söndürme sistemleri şunlardır;

  • Deluge sprinkler söndürme sistemleri
  • Islak borulu sprinkler söndürme sistemleri
  • Kuru borulu sprinkler söndürme sistemleri
  • Preaction sprinkler söndürme sistemleri

Yangın sprink çeşitleri özellikleri

Deluge sprinkler:  ıslak ve kuru borulu sprinkler söndürme sistemlerine benzer bir yapıda olan deluge sprinkler de normalde kontrol vanası kapalı olur. Hızlı bir şekilde yayılan yangınların kontrol altına alınmasında ve kısa sürede çok zarar vermeden yoğun miktarda suya ihtiyaç duyulduğu durumlarda tercih edilmektedir. Asıl güzel bir özelliği vana ayrı bir yangın algılama sistemi vasıtasıyla otomatik olarak harekete geçerek açılmaktadır. Ve son olarak da bütün sprinkler açık vaziyette beklemektedir.

Islak borulu sprinkler: otomatik sprinkler belli bir su kaynağına bağlı olan ve içerisinde su bulunan boru sistemlerine ıslak borulu sprinkler söndürme sistemlerine montajı yapılır. Sıcaklık nedeniyle yani yangından dolayı açığa çıkan ısının etkisiyle sprinkler açılır. Ve doğal olarak su yanan madde üzerine yoğun bir şekilde akar. Otomatik olarak harekete geçen yangından oluşan ısının etkisiyle bu sistemde suyun yoğun bir şekilde ve her tarafa ulaşabilecek yani yağmurlama halinde yanıcı madde üzerine boşalması sağlanır.

Preaction sprinkler: söndürme sistemleri deluge sprinkere benzeyen, ancak sprinklerin açık konumda olmadığı preaction sprinkler söndürme sistemlerinde, sprinkler cam ampuller vasıtasıyla veya eriyebilen özelliğine sahip olan elemanlar vasıtasıyla korunmaktadır.  Oluşabilen yangın meydana gelmesi sonucu oluşan ısıyla birlikte ön hareket vanası açılır. Ve boru şebekesi suyla dolar bu şekilde yanan bölgeye doğru harekete geçer.

Kuru borulu sprinkler: boru şebekesi su kaynağı ve boru şebekesi arsında yer alan vanayı kapalı tutacak bir basınçlı hava uygulanır. Islak borulu sprinkler söndürme sistemlerinin kullanılamadığı durumunda, daha düşük sıcaklıktaki bölgelerde; kuru borulu sprinkler söndürme sistemleri kullanılmaktadır.

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: