Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

Pendent Sprinkler Tanıyalım

26.07.2021
33
Pendent Sprinkler Tanıyalım

Pendent Sprinkler

Pendent Sprinkler günümüzde kullanılan yaygın bir çeşit olması ile beraber; Sprink sistemi günümüzde yaygın olarak kullanılan sulu yangın söndürme sistemlerinden birisidir. Yapılan istatiksel çalışmalara göre otomatik sprink sistemine sahip binalardaki çıkan yangınlarda yangının %95’i daha başlangıç aşamasındayken sprinklerin otomatik olarak devreye girmesi ile sönmektedir. Sprink sistemi yangının başlangıcında ya da yangın anında otomatik olarak devreye giren ve ateşin üzerine su saçarak yangını tamamen söndüren ya da yangının yayılmasını önleyen bir sistemdir. Sprinkler yangın anında ortamdaki ısıya ve dumana göre otomatik olarak çalıştığı için zaman kaybı yaşamadan yangına erkenden müdahale eder. Günümüzde artık hemen hemen tüm binalarda kullanılan pendent sprink sistemi ıslak sprinkler ve kuru sprinkler olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

Islak Sistem Pendent Sprinkler

Islak Sistem Pendent sprinkler ısıya duyarlı cıva ile çalışır. Yangın anında cam tüp içerisindeki cıva ortamdaki ısının etkisi ile genişler ve kırılır. Tüpün kırılması ile su yolu açılarak yangının üzerine yoğun su damlacıkları dağılarak yangının söndürülmesi sağlanır. Islak pendent sprinkler standart tepkili pendent sprink ve hızlı tepkili pendent sprink olmak üzere ikiye ayrılır.

· Standart tepkili pendent sprinkler: Standart tepkili pendent sprinklerin sıcaklık duyargası 5 milimetre Cam Bulb’dır. Sıcaklık dayanaklıkları 57 °C, 68 °C, 79 °C, 93 °C, 141 °C ve 182 °C’dir.

· Hızlı tepkili pendent sprinkler: Hızlı tepkili pendent sprinklerin sıcaklık duyargası 3 milimetre Cam Bulb. 57 °C, 68 °C, 79 °C, 93 °C ve 141 °C’dir.

Kuru Sistem Pendent Sprinkler

Kuru Sistem pendent sprinkler suyun donma tehlikesi yaşanabilecek yerlerde kullanılması için sarkık sprink görevi gören sprinktir. Kuru pendent sprinkler yangın anındaki tepki süresine göre standart korumalı pendent sprinkler ve geniş korumalı pendent sprinkler olmak üzere ikiye ayrılır.

· Standart korumalı pendent sprinkler: Standart korumalı pendent sprinklerin tepki süresi standart tepkili ve hızlı tekili olmak üzere iki türlüdür. K faktörü 80 (5,6) ve 115 (8,0). Yüzeyleri pirinç, beyaz, krom ve paslanmazdır.

· Geniş korumalı pendent sprinkler: Geniş korumalı pendent sprinkler hızlı tepkidir. K faktörü 80 (5,6). Yüzeyleri krom ve beyazdır. Geniş korumalı pendent sprinklerin gizli pendent sprinkleri vardır. Bu gizli pendent sprinklerin yüzeyi pirinçtir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: