Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

Osmanlı Musluğu Hakkında Bilgi

02.06.2020
187
Osmanlı Musluğu Hakkında Bilgi

OSMANLI ZAMANINDA MUSLUK

Hakimiyeti sırasında birden çok zamanın en usta yapılarını çıkartmışlardır. Avrupa’da Turquerie akımı Osmanlılardan geçmiştir. Osmanlı mimarisini örnek alan Avrupalılar birden çok eseri örnek aldıkları Osmanlılar sayesinde çıkartmışlardır. Osmanlı mimarisine dönecek olursak Osmanlılar camiler, külliyeler, hamamlar, kaleler, saraylar, bakımevleri, kuleler inşa etmişlerdir. Ayrıca şu anda da bir çoğu hizmete devam eden çeşmeler inşa etmişlerdir. İnsanlara hizmet halinde olan çeşmelerin mimarisiyle de insanların gözlerini alamamalarını neden olmaktadır.

Osmanlı mimarisinin tam olarak yansıdığı çeşmeler adeta güzellik abideleridir. Çeşmelerde sadece mimari açıdan güzellik taşımamaktadır. Hem de çeşmede bulunan ayrıntılı kabartmalar, yazılar ve şekiller ile de insanları büyülemektedir. Sadece çeşmenin etrafında değil suyun akmasını sağlayan musluklarda ayrı bir anlam, ayrı bir güzellik taşımaktadır. Osmanlılar yaptığı her mimarisinde yapıtın tamamıyla güzelliğine önem vermektedir. Muslukların şekillerinde ayrıca anlam taşımaktadır. Büyük ve ağır olan bu musluklar çeşmeyle adeta bir bütün halindedir. Yapıtın içerisinde sırıtmamakta, yapıtın abidesi konumundadır. Osmanlılar Avrupalılardan uzun zaman önce musluk mekanizmasını keşfederek çeşmelerini yapmaya başlamışlardır. Osmanlı eşsiz mimarisinin en önemli parçası olan muslukları için konuşacak çok şey var ancak en önemlilerini sizin için belirtmek isterim. Yapısı itibariyle oldukça büyük ve belli bir ağırlığa sahip olan musluklar üzerinde taşıdığı motifler ile ayrı bir hoş gözükmektedir. Muslukların üzerindeki motifler Osmanlıca yazılar da içermektedir. Osmanlı musluklarının en önemli özelliklerinden biri de musluk başlığının üzerinde olan motifler ve kabartmalardır. Bu motif ve kabartmalar çeşme ile bir bütün olan musluğa ayrı bir hava katmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz üzere sadece mekanizma değil hem de yapıt mimarisinde de oldukça başarılı olmuşlardır. Hala da camilerimizin şadırvanlarında Osmanlı mimarisinin yansımalarını görmekte, Osmanlı’nın önemseyerek yaptıkları muslukları görmekteyiz. Bu da Osmanlı’nın izlerini hala taşıdığımızı mimari ve musluk konusunda hala başarılı olduğumuzu göstermektedir. Kısaca söyleyebiliriz ki Osmanlı musluk teknolojisinde ve yapısında oldukça başarılı çalışmalar yapmıştır.

Osmanlı Musluğu Çeşitleri ve Osmanlı Musluğu Fiyatları için lütfen iletişime geçiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: