Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

Flanşlı Çekvalf

20.04.2021
70
Flanşlı Çekvalf

Flanşlı Çekvalf

Flanşlı çekvalf, pis su, drenaj suyu, atık su, çamurlu su vb. partiküller için viskozitesi yüksek olan akışkanlarda kullanılır. Çekvalflerin içerisinde hareketli bir top bulunur. Bu top akışkanlar ile beraber sürekli olarak yuvarlanır ve hareket halindedir. Bu top özel yüzey kaplamalı olup, kendi kendini temizleme özelliğine sahiptir. Dolayısıyla kendi çeperinde pislik birikimini önlemektedir. Ayrıca bu topun bir diğer işlevi de çekvalfin tutukluluk yapmadan çalışmasını sağlama özelliği bulunur.

Flanşlı Çekvalf Top ve Kapak Özelliği

Flanşlı çekvalf içerisinde olan top ve üzerinde olan bakım kapağı sayesinde çekvalf tesisattan sökülmeden bakım, onarım, temizlik gibi işlemler yapılabilir. Gerektiği zaman da top yenilenebilmektedir. Bununla birlikte;

 • Toplu tip özel yapısı sayesinde bloke ve tutukluluk yapmaz
 • Bakım kapağının sayesinde vana tesisattan sökülmeden temizlik ve onarım yapılabilmektedir.
 • Dikey ve yata pozisyonlarda kullanılabilirler
 • Basınç kaybı düşük olduğu için enerji kaybı yaratmamaktadır.

Montaj Talimatı Nasıl Yapılır

Toplu tip çekvalfler, tesisata monte edildiği zaman dikey veya yatay bir şekilde monte edilebilmektedirler. Nasıl monte edilirse edilsin çekvalf topunun yukarıya doğru gelmesi gerekir. Yani kendi ağırlığıyla aşağı düşebilecek pozisyonda olmalıdır.

Flanşlı çekvalf montajı yapıldığı esnada bakım kapağı zaman zaman açılacağı için bunun dikkate alınarak çekvalf etrafında yeterli bir hareket alanının bırakılması gerekir. Bu ekipmanlar akışkanın tek yönlü olarak çalışmasını sağlayan tesisat ekipmanlarıdır. Dolayısıyla bu ürünlerde akışkanın geri dönebilme imkanı yoktur.

Flanşlı Çekvalf Kullanım Alanları Nerelerdir

Bu ürünün kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir;

 • İlaç hammaddelerinin olduğu yerler
 • U ve buhar hatlarının olduğu yerlerde
 • LPG ve LNG sistemlerinin olduğu yerler
 • Seramik çamurunun olduğu yerler
 • Gıda ve plastik sektörleri
 • Asfalt yapılan yerler ve asfalt malzemelerinin depolandığı yerler
 • Fuel Oil sektörü

İçinden geçen akışkanın geri dönüşünü engellemek maksadıyla üretilen emniyet armatürleri çekvalflerdir. Kullanma amaçlarına baktığımız zaman sistem ihtiyaçları sebebiyle bir takım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Çekvalf seçim kriterlerini incelediğimizde kapanma karakteristiği, kullanım maliyeti, satın alma maliyetlerinin uygun olması, basınç kaybı vb. gibi göze alınması gerekmektedir. Dolayısıyla seçim yaparken mutlaka kaliteli ve uygun fiyat avantajlarından yararlanmanız önerilmektedir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: