Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

Yangın Sprinkleri

30.11.2020
99
Yangın Sprinkleri

Yangın Sprinkleri

Bir eviniz veya ticari bir binanız varsa, yangın fıskiyelerinin yatırıma değer olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Yangınları söndürmede, hayatları kurtarmada ve mülkleri korumada etkili mi yoksa sadece abartılıyorlar mı? Hadi bulalım.

Yangın Sprinkleri Nasıl Çalışır?

Dört farklı tipte yangın sprinkleri vardır: ıslak boru, kuru boru, ön eylem ve su baskını. En yaygın kullanılanları ıslak borulu yangın sprinkleridir. Bu tür bir sistemde, sprinkler başlıkları, etkinleştirildiğinde anında deşarj sağlamak için suyu sürekli olarak tutan bir boru sistemine bağlanır.

Bir sonraki en yaygın sistem (kuru borulu yangın sprinklerleri), su akmaya başlamadan hemen önce sprinkler başlığından çıkan, basınçlı hava veya nitrojenle doldurulmuş su tesisatı içerir. Bu, küçük bir gecikme yaratır, ancak düşük sıcaklıkların sprinkler sistemindeki durgun suyun donmasına neden olabileceği binalar için kullanışlıdır.

Kullandığınız stil ne olursa olsun, tüm yangın fıskiyeleri birkaç önemli özelliği paylaşır:

 • Yangın fıskiyeleri, yangın olmayan durumlarda kazara aktivasyonu azaltmak için dumana değil ısıya tepki verir.
 • Her yağmurlama başlığı, su hasarını azaltmak için bağımsız olarak etkinleşir. Aslında, sprinkler sisteminin çalıştığı yangınların üçte ikisinde sadece bir veya iki sprinkler kafası açılır.
 • Yağmurlama sistemi, itfaiye teşkilatının alevleri söndürmek için kullanacağından çok daha az su salar ve yine su hasarını azaltır.

Yangın fıskiyeleri hayat kurtarır

Yangınların çıktığı fıskiyeli evlerde ölüm oranı yüzde 82 düşüyor. Benzer şekilde, yağmurlama sistemli üretim tesislerinde yangında meydana gelen ölümler yüzde 88 oranında azalmaktadır. Soğuk hava depoları dâhil olmayan depolarda, sprinkler varken yangın ölümleri yüzde 61 daha az. Aslında, yangın sprinkler sistemi doğru çalıştığı sürece, tamamen sprinkler sistemli bir binada birden fazla ölümlü yangın kaydı bulunmuyor.

Yangın fıskiyeleri özelliği korur

Her sektörde, sprinkler bulunan binalarda, olmayanlara göre maddi hasar oranları düşüyor. Yağmurlama yapılmayan evlerde bir yangından kaynaklanan maddi hasar oranı,  yüzde 65’lik bir düşüştür.

Sprinkler çoğu zaman amaçlandığı gibi çalışır

Yağmurlama yapılan binalarda yangın çıktığında, yağmurlama sistemi çalışır. Bu gibi durumlarda, sprinkler yangını yüzde 96 oranında söndürmede etkilidir. Bu yüzde 87’lik bir toplam başarı oranına denk geliyor.

Sprinklerin çalışmamasının başlıca nedenleri

Sprinkler çalıştırma arızalarının yaklaşık üçte ikisi, sistemin bir inceleme sırasında kapatılması ve tekrar açılmaması nedeniyle meydana gelir. Sprinkler arızasının diğer önde gelen nedenleri arasında manuel müdahale (yüzde 17), bakım eksikliği (yüzde 6) ve uygulama için uygun olmayan sistem türü (yüzde 5) bulunmaktadır. Sprinkler arızasının yalnızca yüzde 7’si hasarlı bileşenlerden kaynaklanmaktadır.

 

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
 1. Fahri Beyoğlu dedi ki:

  Yangın sprinkleri konusunda firmanız ile iletişimimiz oldu, oldukça kaliteli ve nezih bir firmasınız tebrik ederim.

  1. admin dedi ki:

   Çok teşekkürler efendim, her zaman hizmetinizdeyiz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: