Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

Kamlok

24.02.2021
61
Kamlok

Kamlok

Kamlok tertibatı olarak da adlandırılan bir tırnak ve oluktan oluşan hortum bağlantı biçimidir. Bu tür bir bağlantı, hortumları hızlı ve alet kullanmadan bağlamak ve ayırmak için basit ve güvenilir bir yöntem olduğu için popülerdir.

Bu kamlokların; boyutları ve işleme toleransları, malzemeleri, kapanma torku, parça numaraları, basınç derecelendirmeleri, bitirme, muayene prosedürleri ve paketleme gereksinimleri her üretilen üründe olduğu gibi ilgili standartlara uygun olması gerekmektedir. Avrupa’da BS EN 14420-7 standardı ve Alman DIN 2828 standardı geçerlidir.

Fonksiyon

Dişi uçtaki her bir kamlok’un ucundaki tırnaklar, erkek uçtaki çevresel bir oluk ile aynı hizadadır. Kollar kilitli konuma döndürüldüğünde, erkek ucu dişi soketi çekerek dişi soket içindeki bir contaya karşı sıkı bir sızdırmazlık oluştururlar. Kollar, merkez üstü geometri kullanarak yerine kilitlenir ve kazara ayrılmayı önler. Ayrıca, kol emniyet pimleri ek güvenlik için ortak özelliklerdir ve dişi uçlu “kendinden kilitlemeli” kollar da mevcuttur. Oluk erkek ucun etrafından tamamen kesildiği için, dişli konektörlerde olduğu gibi bağlanmak için özel bir dönme hizalaması gerekli değildir ve çapraz diş açma imkanı yoktur. Bu, hızlı, hataya dayanıklı bir bağlantı işlemi ile sonuçlanır. İki bağlantı parçası arasındaki sıkıştırma, kolların ucundaki tırnakların boyutu ve kolların kendilerinin dönüşü ile sınırlı olduğundan, bağlantı parçasının aşırı veya az sıkma olasılığı da yoktur; sızdırmazlık contasına karşı basınç, bir kaplin işleminden diğerine etkili bir şekilde sabittir ve sızıntı olasılığını azaltır.

Malzemeler ve kullanım

Kamlok da ki tırnak ve oluk bağlantı parçaları, paslanmaz çelik, alüminyum, pirinç ve polipropilen gibi çeşitli malzemelerde yaygın olarak mevcuttur. Kirlenecek dişler olmadığından, tırnak ve oluklu kaplinler, septik tank pompalı kamyonlar ve kimyasal veya yakıt tankerli kamyonlar gibi orta derecede kirli ortamlarda popülerdir. Sistem, petrol kamyonları vb. gibi sık sık hortum değişiminin gerekli olduğu bir duruma özellikle uygundur. Endüstriyel uygulama örnekleri olarak, kimyasal varillerin hızlı dolumunun gerçekleştiği bir sistemde tırnak ve oluklu bağlantı parçaları kullanılabilir, veya boya ve mürekkep ortamı transferi ihtiyacı olan fabrikalar tarafından da kullanılabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: