Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

Sarı Malzeme

24.06.2021
187
Sarı Malzeme

Sarı Malzeme

Sarı malzeme, pirinç olarak da isimlendirilebilir. Pirinç, bakıra çinko eklenmesiyle elde edilen sarı alaşımlar için genel bir terimdir. Pirinçte bulunabilecek diğer bazı elementler kalay, kurşun, nikel, manganez, demir, alüminyum, arsenik, antimon ve fosfordur. Bazı manganez içeren pirinçlere bronz da denir. Aslında, tunç (veya bronz) bir bakır-kalay alaşımıdır. M.Ö. çağda bile pirinç biliniyordu. Var olan en eski pirinç malzeme kalamin pirincidir.

Sarı Malzeme Pirinç Özellikleri

Sarı malzeme pirinç çok sert ve işlenmesi kolay bir malzemedir. Süneklik bakır içeriğine bağlıdır. Bakır içeriği %55’ten az olan beyaz pirincin işlenmesi kolay değildir. Bunlar ancak sert lehimleme işleminde ezilerek kullanılabilir. Öte yandan, dövülebilir pirinç, %62’den fazla bakır içeren ve soğuk işlenebilen alfa pirinç ve daha az bakır içeren ve sıcak işlem gerektiren beta pirinçtir. Alfa pirinç, mükemmel soğuk işlenebilirliğe sahiptir ve cıvata, pim ve vida üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Beta pirinç daha az sünektir, ancak daha dayanıklıdır. Esas olarak musluk vanaları, kapı ve pencere kolları ve bazı aksesuarların yapımında kullanılırlar.

Üçüncü grup pirinç, diğer elementlerle geliştirilmiş özelliklere sahip bir alaşımdır. Örneğin, alüminyum pirinç korozyona dayanıklıdır. Kurşunlu pirinç işlenmesi kolaydır. Öte yandan, kalaylı pirinç deniz suyunun aşındırıcı etkilerine karşı koyabilir. Bakır kırmızı bir metaldir. Çinko ekledikten sonra renk daha açık hale gelecektir. Pirinçteki çinko içeriği arttıkça renk kırmızıdan altın sarısına değişir. Çinko içeriği pirincin renginden tahmin edilebilir.

Pirinç Türleri Nelerdir?

Amiral pirinç: %30 çinko ve %1 kalay. Kalay, çinkosuzlaşma reaksiyonunu engellemeye yardımcı olan bir elementtir.

Alfa Pirinç (Pirinç Kralı olarak da bilinir): Çinko içeriği %35’ten azdır, eritilmesi kolaydır, soğukta işlenebilir ve dövülebilir. Sadece bir faz içerir (yüz merkezli kübik kristal yapı).

Alfa-Beta pirinci: iki fazlı pirinç olarak da bilinir. %35-45 çinko içerir ve sıcak işlemeye uygundur. Alfa ve beta fazları içerir; beta fazı, alfa fazından daha sert ve daha güçlü olan şekil merkezli bir kristal yapıya sahiptir. α-β pirinci genellikle ısıl işleme tabi tutulur.

Alüminyum bazlı pirinç: Alüminyumun korozyon direncini artırmaya yardımcı olur.

Beta Pirinç: %45-50 çinko, sadece ısıl işlem, daha yüksek sertlik, döküme uygundur

Sıradan pirinç veya perçinli pirinç: %38 çinko, ucuz, soğuk işleme uygundur.

Yüksek bakır oranlı pirinç: %65 bakır, %35 çinko, yüksek çekme mukavemeti, yay, civata ve perçin imalatında yaygın olarak kullanılır.

Kurşunlu pirinç: αβ pirinç alaşımına kurşun katılarak yapılır. Kurşun içeriğinden dolayı işlenebilirliği iyileştirilmiştir. (Kolay talaş tahliyesi sağlar.)

Düşük çinko alaşımlı pirinç: %20 çinko, açık altın sarısıdır. Mükemmel sünekliğe sahiptir ve metal hortumlar gibi esnek yerlerde ilk tercihtir.

Camgöbeği pirinci: Amiral pirincine yakın, %40 çinko ve %1 kalay içerir.

Kırmızı pirinç: tunç olarak da bilinen CuZnSn alaşımının iyi adıdır.

Beyaz pirinç: Genel kullanım için çok kırılgan olan %50 çinko içerir.

Pirinç: %33 çinko içeren bir alaşım için Amerikan terimidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: