Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

Islak Alarm Vanası

20.02.2021
81
Islak Alarm Vanası

Islak Alarm Vanası

Islak alarm vanası, suyun donma ihtimalinin düşük olduğu uygulamalar için tasarlanmıştır. Borularda basınçlı kalan su, sprinkler devreye girdikten sonra yangın alanına bırakılır.

Basınçlı su sistemi sadece sürekli olarak beslenmekle kalmaz, aynı zamanda geciktirme hücresini de doldurur. Hazne doldurulduktan sonra hazne üzerindeki basınç anahtarı çalıştırılır. Basınç anahtarı, yangın olması durumunda alarm bilgilerini yangın uyarı sistemine veya otomasyon sistemine gönderir. Basınç anahtarı çalıştırıldıktan sonra su, su motoru gonguna iletilir ve mekanik bir alarm verir.

Islak alarm vanasına, su sprinkler sistemine yalnızca tek yönlü akışa izin verilir ve belirtilen sürücüde, alarmın basıncı ve akış hızı altında tek yönlü bir valf olan eksiksiz bir bileşen seti oluşturur. Akış göstergesine, sprinkler, basınç anahtarına ve diğer ıslak otomatik sprinkler sistemi, yaygın olarak uygulanan sabit bir yangın söndürme sisteminden oluşur.

Islak alarm vanası cihazı 4 ℃ ~ 70 ℃ çevre sıcaklığı için uygundur. Genellikle otellerde, alışveriş merkezlerinde, ofis binalarında, hastanelerde, sinemalarda, yüksek binalarda, depolarda ve yer altı garajında yangın fıskiyesi gibi tehlikeli yerlerde kullanılır.

Çalışma prensibi:

Alarm vanası her zaman ayarlı bir durumdadır, sistem tarafı basınçlı suyla doludur. Fıskiyedeki ısıya duyarlı bileşen, bir yerde yangın olduğunda otomatik olarak patlayacak ve püskürecektir. Böylece sistem tarafındaki basınç azalacak ve basınç farkından dolayı vana klapesi açılacaktır. Bir yandan sistem tarafına verilen su, diğer yandan suyun küçük bir kısmı geciktirmeye akar ve nihayet alarm vermek için su motoru alarmına ulaşır. Basınç şalteri, basınç sinyalini elektrik sinyaline çevirir ve yangını söndürmek için yangın pompasını ve yardımcı yangınla mücadele ekipmanlarını çalıştırır. Su akış indüktörü ise yangının konumunu göstermek için devreye girecektir.

Geciktirme Hücresi:

Geciktirme hücresi, girişi ve çıkışı olan silindirik bir su depolama tankıdır. Çünkü sistem tarafındaki basınç dalgalanarak vana kanadı bir anda açılacak ancak hemen kapanacaktır. Su motoru alarmının yanlış bilgi vermesi için geciktirici hücre, suyu tampon zamanına depolar.

Basınç Anahtarı:

Basınç anahtarı suyun basıncını elektrik sinyaline çevirir ve geciktirme hücresinin üzerine monte edilmiştir. Sistem başlatıldığında, alarm boru hattındaki basınç anahtarın hareket seviyesine ulaşır ve kontak kapanacak veya açılarak su basıncını elektrik sinyaline çevirecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: