Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

Şiber Vana

04.01.2021
134
Şiber Vana

Şiber Vana

Konut su tesisatı daha verimli, daha kullanışlı ve belki de daha karmaşık hale geldi. Evde çalıştırılan bir kurulum, su ve enerjiden tasarruf ederek tüm musluklara hızlı bir şekilde sıcak su sağlar, ancak geleneksel bir ana hat ve branşman sisteminden çok daha fazla boru gerektirir. Su ısıtıcıları da daha verimli ve daha yüksek teknolojili hale geldi, ancak artık daha fazla bakım gerektiriyor. Doğru sıhhi tesisat armatürlerini ve cihazlarını seçmek oldukça önemli olmakta. Kapatma vanası gibi sıradan görünen tesisat parçalarının özelliklerini bilmek bile göründüğü kadar basit olmayabilir. Bunlardan biride şiber vanalardır.

Şiber vanalar muhtemelen sıhhi tesisat uygulamalarında en çok kullanılan vanalardır. Bu vanalar, suyun diğer tarafa akmasını önleyen bir iç geçidi yükselterek veya alçaltarak su akışını kontrol eder. Şiber vanalarda akış her iki yönde de olabilir. Bu vanalarda basınç kaybı az olduğundan ısıtma tesisatlarında sıklıkla kullanılır.

Şiber vana, çok eski bir vana tasarımıdır. Hala her gün geniş çaplı borularda, yüksek basınçlı uygulamalarda ve tam bir kapatma için bir vananın gerekli olduğu uygulamalarda kullanılmaktadır.

Şiber vanaların, açık veya kapalı olduklarını görsel olarak (bir küresel vanadaki kol kadar net olmasa da) görmenizi sağlayan yükselen gövdeleri veya yükselmeyen gövdeleri vardır. Şiber vanalar, tamamen açılıp kapanmalarını engelleyebilecek korozyona karşı hassastır. Ağır şekilde aşınmış bir gövde kırılabilir ve bu da vanayı işe yaramaz hale getirir. Yavaş açılıp kapandıkları için, şiber vanalar su darbesi oluşturmaz. Yalnızca tam açık ve tam kapalı pozisyonlarda kullanılmalıdır. Su akışını kısmak veya düzenlemek için sürgülü vana kullanılmamalıdır. Bir şiber vana kısmen açık bırakıldığında, su içerideki mekanizmayı titretmeye eğilimlidir, sonunda yuvaları ve contaları yıpratır. Bu vana kısmen açık bırakılırsa, bu sebeplerden ötürü hasar görebilir. Bir sürgülü vanayı borulara bağlamak için yaygın olarak kullanılan bağlantı türleri dişli ve flanşlı bağlantılardır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: