Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

Pirinç Çalpara Çekvalf

24.02.2021
69
Pirinç Çalpara Çekvalf

Pirinç Çalpara Çekvalf

Pirinç Çalpara çekvalf, sistem içinde bakım kolaylığı sağlamak ve sistem sıvılarının geri akışını önlemek amacıyla tasarlanmıştır. Temelde, akışın tek yönde serbestçe çalışabileceği tek yönlü bir valftir. Geleneksel kol ve ağırlık salınımlı çek valf, tamamen açıktan tamamen kapanana kadar 80-90° stroktadır ve diskin kapanmasını hızlandırmak için harici bir kol ve ağırlık gerektirir.

Yerçekimi, vanayı hızlı bir şekilde kapatmak için yetersizdir. Ters hızların diski valf yuvasına çarpmasını önlemek için bir ağırlık gereklidir. Bu, diske, yatağa ve çevresindeki boru hattı ekipmanına zarar verebilir.

Küçük boyutlu döner çek valf, kolu manuel olarak hareket ettirerek doldurma imkanı sunar. Yuvaya karşı yumuşak bir kapanmanın yanı sıra sistemden herhangi bir sızıntıyı önlemek için optimum bir kapanma hızı elde etmek için kol üzerinde ağırlık ayarlanabilir. Yaralanma riskini en aza indirdiği için ekstra güvenlik olarak kolu ve ağırlığı örten bir koruma mevcuttur. Uzaktan izleme için valfi korumak için limit anahtarları mevcuttur.

Çekvalfler neden çarpar?

Bir çekvalf, düzgün şekilde kapanması için yerçekimine ve geri akışa dayanır. Çekvalf çarpması, pompanın kapanması sırasında sıklıkla meydana gelir. Bir pompa çalışmayı durdurduğunda, yerçekimi ve geri akış çek valfi kapatır. Sıvı sıkıştırılamaz olduğunda, bir basınç veya su darbesi/şok dalgası oluşturur. Sıvı, dalganın çözülmesine neden olacak sürtünme kaybolana kadar ileri geri akmaya devam eder.

Çekvalf çarpması, çalışan bir sistemde boruları çınlayan ve diğer ekipmana zarar veren önemli basınç artışlarına neden olur. Vanalar sebepsiz yere çarpmayacaktır. Çarpmanın gerçek nedeni, kötü boyutlandırma ve seçimdir. Uygun bir çek valf seçmek için, aşağıdaki valf özellikleri ana hususlardır:

 • Boru hattı boyutu
 • Uygulama
 • Yuva tipi
 • Kurulum tipi (dikey veya yatay)
 • Bağlantıyı sonlandırma
 • Basınç derecesi
 • Ortama uyumlu malzeme
 • Kaçak gereksinimleri

Bir çekvalf su darbesini durdurur mu?

Su darbesi, sıvı çekiç olarak bilinir, sistemde çek valf uygularken sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Yüksek basınçlı şok dalgalarının etkisi nispeten sıkıştırılamayan sıvılarda meydana geldiğinde ve sıvıların hareketi aniden durduğunda veya yön değiştirdiğinde meydana gelir. Çekvalfin ve pompanın hasar görmesine neden olur.

Genellikle, bir boru hattı sıvı sisteminin sonunda bir valf aniden kapandığında veya bir pompa aniden kapandığında ortaya çıkar. Su çekici, boru hattında bir basınç dalgasının oluşmasına neden olur ve aşırı gürültüye, titreşime ve tehlikeli bir çalışma ortamına neden olan tam boru çökmesine veya sistem çalışmasının bozulmasına neden olur.

Çalpara çekvalfi ne zaman kullanırsınız?

Pirinç Çalpara çekvalf birçok farklı endüstri uygulamasında kullanılmaktadır. Geri akışı önlemek için genellikle bir pompanın çıkış tarafına yerleştirilirler. Çekvalf, boru hatlarında su veya sıvıları tutmak için çok önemlidir. Genellikle ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde, özellikle bir soğutucunun birçok kat yukarı pompalandığı büyük binalarda kullanılır. Çekvalfin montajı, soğutucunun geri püskürtülmemesini sağlamak içindir. Valf gövdesinden menteşe ve klape dahil olmak üzere kapaktaki cıvatalar sökülerek tamir ve bakım işi kolaylıkla yapılabilir.

Çalpara çek valf kullanmanın yararı:

 • Kapak ve disk tasarımı, onarım işleri için kolay erişim sağlar.
 • Hafif disk, valfi çalıştırmak için minimum güç gerektirir.
 • Disk, tamamen sıkıca kapanmak için hem yatay hem de dikey olarak hafifçe hareket edebilir.
 • Tam ve engelsiz akışa izin verir.

Pirinç çalpara Çekvalf Vidalı BSP, hem yüksek hem de düşük basınçlar için mükemmel sızdırmazlık özellikleri sunar; genel amaçlı, endüstriyel ve HVAC uygulamaları su, ısıtma, iklimlendirme tesisleri ve basınçlı hava sistemlerini içerir. Pirinç gövde ve kauçuk veya metal yuva içeren güvenilir, düşük maliyetli, yüksek performanslı bir valftir.

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: