Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

Yangın Dolaplarının Önemi

26.11.2020
83
Yangın Dolaplarının Önemi

Yangın Dolaplarının Önemi

 

Yangının sebepleri nelerdir?

Yangın denildiği zaman yüksek hasara neden olabilecek oldukça tehlikeli sonuçları olacak can ve mal kaybına sebep olabilecek bir afettir. Bunlara karşılık bizlerinde bazı önlemler alması elbette mümkündür. Çeşit çeşit yangın önlemi ve tedbiri mevcuttur. Ancak bunlardan en önemlisi tam teşekküllü bir teçhizattır. Mal ve can kaybına engel olmak için bu ayrıntı çok önemlidir. Yangınların çıkmasında bir çok sebep etken olabilmektedir, bir gaz veya elektrik kaçağı veya en ufak bir kıvılcım sıçramasıyla bile başlayabilmektedir.

Yangın dolabı nedir?

Yangın malzemelerinden metal yangın dolapları ve iç ekipmanları yangının hasarını azaltmak, kontrol altına almak veya yok etmek amacı ile kullanılır. Bu metal dolap çeşidi farklı çeşitlerinden ziyade ana maddesinden dolayı yangından etkilenip zarar görmez. İçinde bulunan tüm ekipman ve yangın malzemelerini yangından muhafaza eder. Tüm apartmanlarda, resmi kurum ve departmanlarda yangın dolabı bulundurulması yasal olarak zorunludur. Metal yangın dolabında içine konulması için seçilen yangın malzemelerine göre boyutu da değişebilir. Aslında yangın dolapları genel bir standarda sahiptir, ancak içine konulacak hortumun boyutuna ve bulunacağı yerin büyüklüğüne göre ufak tefek değişkenlik gösterebilir.

 Yangın Dolabı Yangında sırasında nasıl kullanılır?

Yangın sırasında öncelikle yapılası hayati öneme sahip olan şey kişinin soğuk kanlı ve sakin olması, yangın eğer bir yaşam alanında gerçekleşti ise önce yaşlı, çocuk ve muhtaç kişileri alandan tahliye etmelidir. Eğer yangının boyutu müdahale ederken sizi riske atacak kadar büyük ise herkesi tahliye edip direk itfaiye ekipleri aranmalıdır. Ama eğer küçük çaplı bir yangın başlamış ise ve yangın dolabı kullanmanıza müsait bir yakınlıkta ise döner kilidini çevirip açarak yuvarlak bir cisme sarılı olarak bulunan hortumu yerinden çıkararak kullanıma uygun hale getirmeniz gerekiyor. Aynı zamanda hortumun eğilip bükülmeden, düzgün bir şekilde açılmış olması da önemlidir. Akdi takdir de su istenilen verimde akmaz su püskürtmesi veya hortumda birikip patlama yaşanması ihtimalleri vardır.

Hortumu yerinde çıkardıktan sonra hortumun baş kısmını sola doğru çevirerek basınç ayarını yapabilirsiniz. Öncelikle yanıcı cisimlerden başlayarak yangının daha fazla yayılmasını engelleyebilirsiniz. Bu yaptığınız söndürme girişimi eğer sonuç veriyorsa devam etmeli ancak daha da tehlikeli bir noktaya doğru gidiyorsa derhal müdahaleyi bırakıp kendinizi tahliye etmelisiniz. Yangının dumanından etkilenip zarar görmemeniz için yanan yere fazla yaklaşmadan müdahale etmelisiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: