Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

Pendent Sprinkler Nedir ?

23.02.2020
165
Pendent Sprinkler Nedir ?

Pendent Sprinkler Çeşitleri

Pendent sprinkler yangın söndürme sistemi 4 farklı şekilde bulunur. Yangın söndürme sistemi hazırlanırken yanıcı madde raf düzeni olup olmadığı, donma riskinin olup olmadığı, boru montaj güzergâhı ve bulunan yerin deprem bölgesinde olup olmadığı dikkate alınarak hazırlanır. Bu doğrultuda nozul modeli seçilir. Nozun patlama ısısı tespit edilir. Sprinkler söndürme sisteminin modeline göre vana gurupları ayarlanır. Sprinkler yangın söndürme sistemleri 4 şekilde üretilir.

1- Islak Borulu Sprinkler Söndürme Sistemleri

Otomatik sprinkler belli bir su kaynağına bağlıdır. İçerisinde su bulunan boru sistemine montajı yapılır. Yangında açığa çıkan ısının etkisiyle sprinkler açılıp su yanan madde üzerine akar. Yangında oluşan ısının etkisiyle otomatik olarak devreye girer. Su yağmurlama tekniği ile yanıcı maddenin üzerine boşalır.

2- Kuru Borulu Sprinkler Söndürme Sistemleri

Boru şebekesi su kaynağı ve boru şebekesi arasında yer alan vana kapalı tutulup basınçlı hava uygulanır. Nitrojen gazıyla bu bölge doldurulur. Havanın basıncı şebeke giriş kısmına konulan vana ile otomatik olarak kontrol edilir. Yangın anında açığa çıkan ısı sprinki aktif hale getirip boru şebekesindeki basıncı düşürür. Basınç düşmesiyle kuru boru şebekesinde yer alan vana otomatik olarak devreye girip açılır. Borular su ile dolarak yangın bölgesine doğru harekete geçer. Islak borulun sistemin kullanılmadığı yerlerde, düşük sıcaklıktaki bölgelerde kuru borulu sprinkler kullanılır.

3- Deluge Sprinkler Söndürme Sistemleri

Deluge sprinkler ıslak ve kuru borulu sprinkler söndürme sistemine benzer bir çalışma mantığı ile çalışır. Kontrol vanası kapalıdır. Vana algılama sistemi ile kendiliğinden harekete geçip otomatik olarak açılır. Yangının hızlı ve kısa bir sürede kontrol altına alınmasını sağlar. Kısa sürede yoğun miktarda suya ihtiyaç olduğu durumlarda tercih edilir. Bütün sprinkler açık bir şekilde bekletilir.

4- Preaction Sprinkler Söndürme Sistemleri

Deluge sprinkler söndürme sistemine benzeyen bu sistemde sprinklerin açık konumda değildir. Sprinkler eriyebilme özelliğine sahip olan cam ampullerle korunur. Kontrol vanası ön hareketli vana vazifesi görür. Yangında oluşan ısıyla birlikte ön hareket vanası açılıp boru şebekesi suyla dolar. Dolan su yanıcı bölgeye doğru hareket eder.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: