Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

İtfaiye Bağlantı Ağzı

27.06.2021
83
İtfaiye Bağlantı Ağzı

İtfaiye Ağzı

İtfaiyecilerin su depoları ve su kaynakları olan yerlerde suyu rahat bir şekilde transfer edebilmeleri için kurulan İtfaiye ağzı fiyatı, firmamızın cazip fiyat politikasından olumlu etkilenen konulardan biridir. Müşterilerimizi en çok memnun eden hususlardan biridir.

İtfaiye bağlantı portu; bir yangın meydana geldiğinde itfaiyenin dışarıdan içeriye su eklemesi için yapılan bağlantı yöntemidir. İtfaiye ağzı; yerel itfaiyenin kullanımına uygun hortum bağlantıları ve kapakları ile donatılmalıdır. Estetik nedenlerle pirinç, cilalı pirinç, krom kaplama, nikel kaplama malzemeler mevcuttur. Tasarım bilgileri Çok katlı binalarda (bina yüksekliği 21,50 m’yi geçen veya bina yüksekliği 30,50 m’yi geçen) ve bina dinlenme alanı 1000 m²’yi geçen veya cephe genişliği 75 m’yi geçen yapılarda, itfaiyenin sisteme müdahale edebilmesi için itfaiye sisteme bağlanır ve sistemi dışarıdan su basar. Bu yüzden de itfaiye ağzının kullanımı zorunludur. İtfaiye iskelesi boru hattına çek valf takılmalı ve çek valf ile itfaiye arasındaki boru hattındaki suyu otomatik olarak tahliye etmek için otomatik damlama vanası kullanılmalıdır.

İtfaiye Ağzı Fiyatı

İtfaiye ağzı fiyatı gibi diğer tüm yangın söndürme ekipmanlarımız için uygun indirimleri görebilirsiniz. Bizi web sitemizden takip edebilir veya onlarca referans noktamızdan bilgi alabilirsiniz. Sektörde uzun yıllara dayanan tecrübemizle diğer firmalara öncülük ediyor ve müşterilerimizle iyi diyaloglar kuruyoruz. Tüm yangın söndürme sistemleri ve yardımcı cihazların satışı, montajı ve düzenli bakımlarında uzman ekibimiz hizmetinizdedir. Mesleki görevlerimizi profesyonel bir şekilde yerine getiriyor ve yangın risklerinden korunmanızı sağlıyoruz.

İtfaiye Kat Bağlantı Vanası

Sabit tesisatlarda kullanılan İtfaiye kat bağlantı vanası, yangın söndürücünün suyu hızlı bir şekilde transfer etmesini sağlayan oldukça kullanışlı bir vanadır. İtfaiye zemin bağlantı vanası, ıslak ve kuru boru sistemi üzerine monte edilebilir ve bağlantı vanasının ucuna monte edilebilir. Vana ve hortum bağlantısının açılıp kapanmasına yardımcı olduğu için zamandan tasarruf sağlar. Bir yangın durumunda zamana karşı bir yarış olduğu düşünüldüğünde faydaları tartışılmaz.

Tesisatlarında hortum mafsalları ve kapakları tutarak profesyonel itfaiye ekiplerinin işini kolaylaştırır. “Binaların Yangından Korunmasına İlişkin Yönetmelik“, mimari özelliklere sahip binaların yangından korunma fonksiyonlarına sahip olması gerektiğini açıkça belirtmektedir.

İtfaiye Bağlantı Ağzı Kullanımı

Verdiğimiz bilgilere ek olarak yangın bağlayıcısının rolünü de açıklamamız gerekiyor. İtfaiye bağlantı portu, itfaiye personelinin su deposunun doldurulması ve sabit boru hattından suyun kolaylaştırılması için bağlantı ünitesidir. Vananın bağlantı birimi olarak görev yapar. Hidrolik hesaplama, mühendislerimizin kuracağı bağlantının çapını ve boyutunu belirler. Bilimsel yöntemlerle hazırlanan bu yardımcı ekipmanlar, uzun vadeli tatmin edici bir ünitedir.

İtfaiyeye su sağlamak için bu nozullar vananın ucuna takılır ve yangın hortumuna kolayca bağlanabilir. Bu nedenle yangına bu hortumlar vasıtasıyla müdahale etmek veya itfaiyenin deposunu doldurmaktır.

Günlük hayatta vananın ucunda hortum ile bir bağlantı noktası bulunmaktadır. İtfaiye musluğu olmadan sabit hatlardan su almak zordur. Zaman alıcı ve zahmetli bir iştir. Ancak yangın gibi afetlerde alevin büyümesi ve yayılmasının her saniyesi önemlidir. Bu nedenle yangınla mücadele suyu beslemesine veya bağlantı ağzına sahip bir vana işleri kolaylaştırır.

İtfaiye Bağlantı Ağzı Kullanımının Zorunlu Olduğu Yerler

Yangın yönetmeliğine göre İtfaiye ağzı kullanımının zorunlu olduğu yerler (binalar) aşağıdaki gibidir;

  • İnşaat alanı 1.000 metrekareden fazla olan yüksek katlı binaların, alışveriş merkezlerinin, otoparkların ve diğer yerlerin ıslak veya kuru sabit boru hattı sisteminde, itfaiyecilerin ve eğitimli personelin kullanmasına veya korumasına izin veren bağlantı portlarında kullanılmalıdır. Bu kaçış merdivenleri veya yangın güvenliği salonları gibi bağlantı portları yerinde olmalıdır.
  • Herhangi bir noktadan su girişine olan mesafe 60 m’yi geçemez.
  • Sabit boru tesisatı üzerindeki tüm hortum bağlantıları itfaiyenin kullandığı şartnamede 50 mm veya 65 mm çapında storz tipindedir.
  • Binanın sprinkler sistemine ve yangın dolabı sistemine su sağlayan sabit boru tesisatında bağlantı ağızları bırakılmışsa, bu bağlantılar doğrudan ana kolon üzerine yapılmalıdır.

Üretim ve Kullanım Şartları

İtfaiye aracı bağlantı portuna olan mesafe 18 m’yi geçmemeli ve itfaiye bağlantı portu boru hattı üzerinde kesme vanası bulunmamalıdır. İtfaiye limanı; hat en az 4 inç olmalıdır. Birden fazla sprinkler sistemi kolonunu birbirine bağlayan bir manifoldda, tek bir sistem kolonundan daha büyük bir çap seçmek gerekli değildir. İtfaiye portunun amacı sprinkler sistemi kolonuna basınç eklemektir. Bu nedenle itfaiye iskelesinin büyüklüğünün sistemin su ihtiyacına bağlı olmaması beklenmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: