Yenidoğan Mahallesi Abdi İpekci Caddesi Zorlu Sokak No:29 Bayrampaşa / İSTANBUL
trende

TSE Belgeli Sprinkler Nedir

17.03.2021
104
TSE Belgeli Sprinkler Nedir

TSE Belgeli Sprinkler Nedir

Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe göre sabit yangın söndürme sistemleri ve otomatik sprinkler sistemleri- tasarım, montaj ve bakım işleri TS EN-12845 standardına göre yapılmaktadır.  Tüm dünyada ve ülkemizde binalardaki en temel yangın sistemi bu olmakla birlikte birçok ülkede olmazsa olmaz temel sistemdir. Bu yazımızda TSE belgeli sprinkler nedir sorusuna cevap arayacağız.

Sprinkler sistemlerinde mühendisler sistemleri tasarlarken mühendislik kuralları çerçeversinde hesaplamalar yaparlar.  Bu sistemler artık çoğunlukla onaylı bilgisayar programlarıyla yapılmaktadır. Tasarım yapılırken TS EN-12845 ve/veya NFPA 13 standartları temel olarak alınır. Standartlara ve hesaplamalara göre; gerekli su miktarı, pompa tipleri, pompa kapasiteleri, sprinkler nozullar, valfler, akış anahtarları, borular vb. yangın söndürme elemanları belirlenerek projelendirme hazırlanır.

Projeye uygun olarak imalatlar yapılır test ve kontrolleri yapıldıktan sonra sistem devreye alınır. Kullanılan tüm elemanlar TS EN-12845 belirtilen standartlara uygun olmak zorundadır. Müşterinin talebi üzerine kullanılacak malzemelerde UL, FM ve VDS gibi standart belgeleri de istenebilir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise ülkemizde ve dünyada yangın söndürmenin temel kabul edilen sprinkler sistemlerinde tüm sistemin onaylanmasının olmamasıdır. Tasarımcı tarafından oluşturulan sistem malzemeleri TSE veya EN standartlarına uygun belgeli olmalıdır fakat tüm sistem için bir belgelndirme kriteri istenmez.

Sistem uygulamasının projeye uygun yapılması ve kullanılan malzemelerin belgelerinin uygunluğu da kanıtlandığında sistemin doğru olduğu kanaatine varılır. TSE belgeli sistemler nedir dediğimizde aslında sistemin anlatıldığı gibi elemanların belgeli olması ve projeye uygun bir şekilde oluşturulması anlamına gelmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: